Te urocze potworki, które za chwilę zobaczysz, są niedostępne dla oka zwykłego śmiertelnika. Żyją w Rowie Mariańskim, najgłębszym znanym nam, śmiertelnikom, miejscu na ziemi, tam, gdzie nawet światło już nie dochodzi. Chciałbyś takiego stworka do swojego akwarium?
1. FRILLED SHARK - Płaszczak
Płaszczak to gatunek prymitywnego rekina z rodziny płaszczakowatych(Chlamydoselachidae), blisko spokrewniony z wymarłymi gatunkami znanymi w zapisie kopalnym z pokładów plioceńskich Antyli i mioceńskich Europy. Wraz z występującym u wybrzeży Afryki Chlamydoselachus africana jest zaliczany do podrzędu Chlamydoselachoidei, a nawet proponowane jest przeniesienie ich do odrębnego rzędu Chlamydoselachiformes.
Spotykany w wodach całego świata na głębokościach od 120 do 1500 m p.p.m., rzadko pojawia się bliżej powierzchni wody. Gatunek rzadki i słabo poznany.
Ciało silnie wydłużone, węgorzowate, o długości 100–150 cm (maksymalnie 200 cm), z jedną płetwą grzbietową, otwór gębowy w położeniu końcowym, sześć par szczelin skrzelowych. Ubarwienie ciemnobrązowe lub szare. Samice są większe od samców. Gatunek jajożyworodny. Samica rodzi 3–12 młodych.
Płaszczaki żywią się kałamarnicami i rybami. Ich mięso jest jadalne, ale jako gatunek występujący nielicznie i prowadzący głębinowy tryb życia nie ma znaczenia gospodarczego.
2. BARRELEYE- Micropinna microstoma
Macropinna microstoma to gatunek głębinowej ryby srebrzykokształtnej z rodziny Opisthoproctidae, jedyny przedstawiciel rodzaju Macropinna. Charakteryzuje się wysoko wyspecjalizowanym narządem wzroku.
Występowanie- Północny Pacyfik od Morza Beringa na północy po Japonię i Kalifornię Dolną na południu.
Rzadki gatunek spotykany na głębokościach 600–770 m p.p.m
Osiąga 15 cm długości. W płetwie grzbietowej 11 promieni, w płetwie odbytowej 14 promieni. Płetwa tłuszczowa położona przy podstawie płetwy ogonowej. W płetwach piersiowych 17–18 promieni, w płetwach brzusznych 10 promieniUbarwienie dorosłych osobników ciemnobrązowe.
Macropinna microstoma ma cylindryczne oczy umieszczone w przezroczystej osłonie na szczycie głowy. Ich pozycję może zmieniać z pionowej do poziomej, dzięki czemu może obserwować przestrzeń przed i nad sobą. Mały otwór gębowy sugeruje, że ta ryba żywi się drobnym pokarmem. W żołądkach złowionych okazów znajdowano resztki parzydełkowców. Jest to gatunek jajorodny. Larwy unoszą się w toni wchodząc w skład planktonu
3. DRAGON FISH- Smocza ryba
Idiacanthus atlanticus – gatunek głębinowej ryby z rodziny wężorowatych(Stomiidae). Występuje w wodach oceanicznych półkuli południowej na głębokości od 1000 do 2000 metrów. Długość tych stworzeń dochodzi do 53 cm u samic i tylko 5 cm dla samców. Samice gatunku są czarne z dobrze rozwiniętymi kłami i płetwą brzuszną z sześcioma pasami. Samce są ciemnobrązowe i nie posiadają kłów ani płetwy brzusznej.
4. GOBLIN SHARK- Mitsukurina
Mitsukurina, rekin chochlik, rekin Owstona – gatunek głębinowego rekina, jedyny żyjący przedstawiciel rodziny Mitsukurinidae. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest nietypowy kształt głowy, z długim, przypominającym kielnię dziobem . Ponadto mitsukurina wyróżnia się różowym kolorem całego ciała i wysuwalnymi szczękami.
Mitsukurina owstoni występuje w głębinach morskich, poniżej głębokości 200 m. Zasięg występowania obejmuje Pacyfik od Australii po Zatokę Meksykańską Oceanu Atlantyckiego, jednak najlepiej znany jest z rejonu Japonii, gdzie został odkryty dla nauki w 1898 roku.
Mitsukuriny odżywiają się m.in. głowonogami, skorupiakami i rybami. Bardzo słabo poznana jest biologia zwierzęcia, ponieważ rzadko jest obserwowany w warunkach naturalnych. Wydaje się, że mimo swojej rzadkości populacja rekina nie jest zagrożona i klasyfikowany jest przez IUCN jako gatunek niższego ryzyka .
5. ANGLERFISH- Żabnicokształtne
Żabnicokształtne, nogopłetwe (Lophiiformes) – rząd morskich ryb promieniopłetwych (Actinopterygii), charakteryzujących się wielką paszczą i obecnością wiciowatego wabika umieszczonego na głowie ryby. W zapisie kopalnym znane są z morskich osadów dolnego oceanu. Współcześnie występują w wodach oceanicznych strefy tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej.
Ciało większości żabnicokształtnych jest spłaszczone grzbietobrzusznie. Duża głowa zakończona szeroko rozwierającą się paszczą uzbrojoną w ostre zęby. Płetwy piersiowe zostały przekształcone w narząd ruchu umożliwiający pełzanie po dnie lub kępach roślin. Pierwszy promień płetwy grzbietowej niemal wszystkich gatunków znajduje się na głowie. Jest przekształcony w elastyczną wić zakończoną wabikiem , o różnym kształcie i budowie. Narząd ten wykorzystywany jest do wabienia ofiary. Znajdują się w nim narządy dotyku. U wielu gatunków brak płetw brzusznych. Otwory skrzelowe znajdują się zwykle za lub poniżej podstawy płetw piersiowych. Pęcherz pławny zamknięty lub nie występuje. Brak żeber i kości śródkruczej.
6. FANGTOOTH- Enchelycore
Enchelycore – rodzaj ryb węgorzokształtnych z rodziny murenowatych
Ciało silnie wydłużone, o długości od 20 do 120 cm. Przedni otwór nozdrzy rurkowaty, tylne w postaci rożków położonych w pobliżu krawędzi oczu. Szczeliny skrzelowe małe, zaokrąglone. Szczęki nie domykają się całkowicie z powodu długich zębów, górna szczęka jest wydłużona i lekko wygięta.
7. HATCHETFISH
Argyropelecus gigas– gatunek ryby wężorokształtnej z rodziny przeźreniowatych (Sternoptychidae).
Gatunek batypelagiczny, występuje we wszystkich oceanach od 41° N do 54° S na głębokościach 300–1000 m.
Ryby tego gatunku osiągają 12 cm długości.
Komentarze